Onur Ömer Düzgün

#onuromerinkaravani

Florida Man komedi, dram temalı içinde hatta biraz da macera barındıran eğlenceli bir yapım. Netflix platformunda izleyebileceğiniz diziyi sürpriz bozansız şekilde incelemeye ne dersiniz?

Mike kumar yüzünden işinden olmuş bir polis memurudur. Yüklü miktarda borcu bulunan Mike, borcunu ödemek için illegal işler yapan Moss'a çalışmaktadır. Bu durumu Mike'ın eski eşi Iris hiç sevmez. Çünkü Iris bir polistir ve Mike'ın başının belaya girmesini istemez.

Mike bir sabah patronundan bir telefon alır ve soluğu yanında alır. Moss, kız arkadaşı Delly'nin kaçtığını ve onu geri getirmesi şartıyla Mike'ın tüm borcunu sileceğini söyler. Teklif cazip gelse de Mike biraz düşünür. Daha sonra Delly'nin Florida'ya gittiğini öğrendiği zaman kabul etmek istemez. Çünkü Mike'ın ailesi Florida'dadır ve Mike eski bir polis olan babasını görmek istemez. En son Moss'un dedikleri ağır basar ve Mike soluğu Florida'da alır.

Florida'ya giden Mike kısa süre sonra Delly'e ulaşır. İşte tam bu sıradan sonra bambaşka bir sorun ortaya çıkar. Daha sonra Florida Man dizisinin konusu insan avından, macera dolu hazine avına döner. 100 milyon dolar değerindeki bu hazineye ulaşan olacak mı? Moss, Delly ve Mike üçgeninde neler olacak? Mike, babası ile sorunlarını aşacak mı? Soruların cevabını elbette izlerken alacaksınız.

Define avcılığı ve tarihi eser kaçakçılığı

İnsanlar tarih boyunca kolay yoldan zengin olmak, lüks ve rahat içinde yaşamak için define arama, simya gibi konulara ilgi duymuştur. Çünkü en güzel şeydir kolay para. Malum henüz simya konusunda başarı yakalanamadı. Yani herhangi bir maddeyi altına çevirmek imkansız. Dolayısı ile elimizde geriye definecilik kalıyor. Definecilik bir ülkenin başına gelebilecek en büyük kötülüklerden biri. Nedeni ise defineciliğin kaçakçılık için ilk adım olması. Çoğunlukla izinsiz yapılan definecilik ile bulunan eserler bir şekilde yurt dışına satılır. Bu da ülkemizin kültürel değerlerinin yok olması anlamına gelir. Bu yazıyı yazmadan definecilik ve kaçakçılık hakkında önce birkaç makale okudum. Araştırmalara göre kültür varlıklarının kaçakçılığı her sene artıyor.

Sizi bilmem ama ben İngiltere'deki Nereidler Anıtı'nı ve Halikarnassos Mozağı'ni, Almanya'daki Zeus Sunağı'nı, Puşkin Müzesi'ndeki Troya’dan Büyük Diadem gibi önemli eserler aklıma geldikçe kahroluyorum.

Türk sinemasında define avcılığı

Define ve definecilik dedik aklımıza hemen meşhur ikileme film geldi değil mi? Salak Milyoner ve Köyden İndim Şehire. 1974 senesinde Salak Milyoner büyük bir başarı sağlayınca hemen ardından aynı sene Köyden İndim Şehire filmi çekilmiş. İlk filmde köyden İstanbul'a hazine aramaya giden dört kardeşi görüyoruz. Metin Akpınar, Zeki Alasya, Halit Akçatepe ve Kemal Sunal gibi dört dev isme Adile Naşit ve Münir Özkul eşlik ediyor. Bu filmde daha çok defineye ulaşmanın, yerini bulmanın zorluğunu izliyor. Devam filmi olan asıl ismi 4 Damada 3 Gelin olan ama daha sonra bu ismin sadece birkaç afişte gördüğümüz Köyden İndim Şehire filminde ise bir definenin kardeşler arasında bile ne gibi sorunlar ortaya çıkaracağını görüyoruz. Bu filmde de usta isimlere Tekin Akmansoy ve Leman Çıdamlı eşlik ediyor.

Florida Man izlerken Florida'nın obruklarını görüyoruz. Hemen aklımıza Kurak Günler geliyor. Kurak Günler'de olduğu gibi Florida Man dizisinde de her şey bir obruk ile başlıyor. Kireç taşı bakımında zengin olan Florida'da obruk oluşumu oldukça sık rastlanan bir durum. Obruk oluşumunu engelleyemiyorlar ama teknoloji sayesinde obrukları doldurup inşaat yapabiliyorlar. Diziyi izlerken de bir zaman karşı yarışa şahit oluyoruz. Çünkü oradaki obruğun da dolması an meselesi.

Dizinin oyuncu kadrosu

Florida Man oyuncu kadrosuna bakarsak Mike Valentine rolünde Edgar Ramirez'i görüyoruz. Ben onunla Trendeki Kız filminde tanıştım. Dizide de eğlenceli ama piş işlere bulaşan ve bundan kurtulmak isteyen bir kumar bağımlısını güzel canlandırmış. Delly olarak gördüğümüz Abbey Lee'ye ise Mısır Tanrıları, Kara Kule ve Mad Max'ten aşinayız. Ayrıca Florida Man kadrosunda küçük rolü ile MArvel filmleri ve dizilerinde bolca gördüğümüz Clark Gregg var. Kendisi hem oynamış hem de dizinin yaratıcısı.

Florida Man 7 bölümden oluşan mini bir dizi. Bir şeyler izleyeyim eğlenceli olsun ve beni yormasın diyorsanız bu dizi tam size göre.

Dizinin karavan puanı 3.5