Onur Ömer Düzgün

#onuromerinkaravani

Gizem, macera ve korkunun, gerçek hayattan bir hikaye ile harmanlandığı The Watcher izleyicilerin merakını cezbediyor. Evler insanın kaleleridir. Bu kalelerde huzur içinde yaşamak ister. Ya huzurları kaçarsa ne olur?

The Watcher izlerken bunun cevabını alıyoruz. Nora ve Dean Brannock iki çocuğu ile birlikte şehrin biraz dışında Westfield sitesinde yeni bir ev alırlar. Ev göz alıcı şekildedir. Sitenin en güzel evidir. Bizim kültürümüzde "Ev alma komşu al," derler. Oysa Brannocklar'ın birbirinden sorunlu komşuları vardır. Daha ilk haftadan hepsi ile tartışma yaşarlar ve aralarına mesafe koyarlar. Bir süre sonra aile garip mektuplar almaya başlar. Evi öven ve gözlerinin ailenin üzerinde olduğunu belirten bu mektuplar The Watcher yani gözcü olarak imzalanmıştır. Mektuplar devam ettikçe tehdit miktarı artar. Aile güvenlik önlemleri almayı dener ama hiçbir işe yaramaz. Evdeki herkes huzursuzdur. Geceleri uyuyamamaya başlarlar. Tek istekleri evden taşınmaktır. Buna Dean'in ekonomik durumu izin vermez. Evi satarlarsa ciddi bir iflasın eşiğine geleceklerdir. Peki mektubu yazan ve aileyi tehdit eden kimdir? Brannock ailesi bu kriz ile nasıl başa çıkacaktır?

"Katil kim?" oyununu bilenler var mı? Yazının bundan sonraki oyunda buna benzer bir oyun oynayacağız. Ben size şüphelileri sunacağım. Sonra siz diziyi izleyince tahmininizi kontrol edeceksiniz.

Nora Brannock

Ailenin annesi olan Nora seramik sanatçısıdır. Ne kadar evi sevse de tam kariyerinde bir sergi açmışken şehirde yaşamayı özler. Aklı hala vermek istediği sergilerdedir.

Dean Brannock

Eve taşınmayı en çok isteyen kişi Dean'dir. Hatta bu uğurda elindeki tüm varlıkları ve fonları bozdurmuştur. İşte ise eski parlak günlerinin gerisindedir.

Winslow Kardeşler

The Watcher dizisinin garip kardeşleri Winslowlar, evin komşularıdır. Abla tamamen eski halinin korunması için müdahalelerde bulunmaktan çekinmez. Kardeş ise kendi halindedir. O da Brannocklar'ın evinin servis asansörüne hayrandır. Bu yüzden sürekli eve girmek ister.

Karen Calhoun

Bölgede yaşayan ve Nora'nın arkadaşı olan Karen bir emlakçıdır. Westfield içerisindeki evler ondan sorulur. Her fırsatta Nora'dan evlerini satması için kendisine yetki vermelerini ister.

Maureen ve Mitch

Bir başka komşu olan bu çiftin gözleri devamlı evin ve ailenin üzerindedir. Özellikle Dean ile tartışmaktan çekinmezler.

John Graff

Denetim firmasının görevlisi olarak eve gelip Dean ile tanışır. John'un anlattıkları Dean'i korkutur. Dean biraz araştırma yapınca adamın yalan söylediğini ve gerçekte bambaşka biri olduğunu anlar.

Roger Kaplan

Çocukluğunda eve hayran olan bu adam şimdi bir yaratıcı yazma eğitmenidir. En sevdiği etkinlik ise öğrencilerinin bir eve hayran mektubu, şiiri yazmalarıdır.

The Watcher izlerken bir bölümde geçmişe takılı kalıp değişmemenin konu alındığını görüyoruz. Sabit fikirlerin insana ne yaptırdığına şahit oluyoruz. Bir başka bölümde ise meşhur komplo teorisi raptilianlar var. Reptoid veya kertenkele insanlar olarak da anılan bu grubun farklı bir evrenden dünyaya gelip şekil değiştiren ve insanları manipüle eden bir ırk olduğuna inanılır. Dünya siyasetine yön verdiklerine inanılır. Size saçma gelebilir ama dünya üzerinde bu konuya çok inanan var.

The Watcher oyuncu kadrosundaki en tanıdık isim Nora rolüne hayat veren Naomi Watts. Onu özellikle Birdman ve King Kong ile hatırlıyoruz. Dean rolünde Bobby Cannavale var. Dean'in çektiği stresi, uykusuzluğu, asabiyeti sonuna kadar hissediyoruz. Korku filmlerinin aranan yüzü Mia Farrow, Electric Dreams'den Terry Kinney ve Christopher McDonald The Watcher izlerken göreceğimiz diğer tanıdık yüzler. Dizinin senaristi Ryan Murphey. American Horror Stories ardından Dahmer ile ismini çokça duyduğumuz Ryan Murphey yine güzel bir iş çıkarmış.

Şunu da hemen ekleyelim. Yazının başında gerçek bir olaydan esinlenme demiştik. Olayın konu aldığı belgeseller, gazete haberleri de mevcut.

Gizem mi seviyorsunuz? Bulmaca çözmeye bayılır mısınız? O zaman The Watcher tam size göre. Sonunda şok olabilirsiniz. Uyarmadı demeyin.

Dizinin karavan puanı, 3.5