Ziya Şahinöz

We <3 Kargala

Herkese merhabalar değerli kahve severler! Her birimiz eminim ki gün içerisinde bolca kafein takviyesine ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle günümüzün yoğun tempolu hayatında, koşturmaca içerisinde geçen günlerimizde, çalışma aralarında verdiğimiz molalarda ilk tercihlerimizden birisi oluyor. Kimisi sabah içmeden uyanamadığını kimisi keyif için arada bir yudumladığını söylüyor. Kültürümüzde de yer edinmiş Türk Kahvesi formuyla hepimizin kurtarıcısı olmuş durumda. Peki kahve neden bu kadar popüler ve neden kırk yıl hatrı var?

Kahve iyi ki var!

Öncelikle bu gözde içeceğin geçmişine kısaca göz atacak olursak, ilk kez Yemen’de 13. yüzyılda keçilerini otlatmaya götüren bir çobanın yorgun ve uyuşuk keçilerinin kahve ağacının meyvelerini yemesi ve canlanmasını görmesiyle başlar yolculuğumuz. Çobanın durumu fark etmesiyle de kahve ağacının canlandırıcı ve rahatlatıcı meyveleri kulaktan kulağa yayılmış olur.

Toplanan kahve meyvelerinin çekirdekleri kurutulup öğütülür. Şekerle, suyla, kremayla veya sütle birlikte birçok farklı formda hazırlanarak tüketicilere sunulur.

Günümüzde 60 ülkede üretilen kahve, dünyada bir yılda 400 milyar fincandan fazla tüketiliyor. Başlı başına kocaman bir sektör haline gelmiş. Yalnızca içecek olarak değil tatlı gibi yan ürünlerin içeriğinde de kahve sıkça karşımıza çıkabiliyor.

Starbucks'ın piyasadaki hakimiyeti

Dünyada kahve piyasasının %48’ine hâkim olan ve açık ara yarışı önde götüren Starbucks 65 ülkede 21.000’i aşkın mağazasıyla 1971’den beri insanlığa hizmet ediyor. Türkiye’nin de en popüleri olan bu şirket 600 şubesiyle ülkemizde hizmet veriyor. Hatta bu sayı Türkiye’yi dünya çapında birinciliğe oturtuyor.

Eğer hep aynı mekanları tercih etmekten sıkıldıysanız ve yeni yerler arıyorsanız gelin hep beraber dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks’a alternatif olabilecek diğer popüler markalara göz atalım.

1) Kahve Dünyası

2004 yılında İstanbul’un Eminönü semtinde açtığı ilk mağazasıyla sektöre hızlı bir giriş yaptı Kahve Dünyası. Her geçen gün daha da büyüyerek Türkiye’nin 34’ten fazla şehrine ulaştı. 2011 yılında Londra, Piccadilly Circus’ta açtıkları ilk yurt dışı mağazasıyla da ülke dışına çıkış yaptı. Bugün Türkiye, İngiltere, Romanya, Kuveyt ve Suudi Arabistan’da yer alan 200’den fazla mağaza ile toplam 450’den fazla noktada müşterilerini ağırlıyor. Kahvenin yanında dondurması ve çikolatasıyla da öne çıkan Kahve Dünyası, ülkemizde Starbucks’ın ardından en çok tercih edilen kahve zinciridir. Özellikle de herkesin beğenisini kazanan “Gofrik” markasıyla ön planda.

2) Caribou Coffee

Bir Amerikan markası olan Caribou, 1992 yılında Minnesota’da doğdu. Günümüzde dünya çapında 600’ü aşkın şubesiyle hizmet veriyor. Markanın Türkiye’de 12 şehirde toplamda 38 şubesi bulunuyor.

3) Caffè Nero

1997’de İngiltere’de kurulan bu şirket, 11 ülkede 1000’den fazla mağazasıyla hizmet veriyor. İtalyan kahvesini esas alarak ürettiği içecekleri oldukça rağbet görüyor. 2007 yılından bu yana da ülkemizde kahve zincirleri yarışında yer alıyor. Nero, bugün 64 mağazasıyla Türkiye’de müşterilerini ağırlıyor.

4) Yemen Kahvesi

2011 yılında Türkiye’de doğan bu marka günümüzde 7 ülkede 150’yi aşkın şubeye sahip. Özellikle Türk Kahvesi, Dibek Kahvesi ve Menengiç Kahvesi’ni harmanlamasıyla ve kumda kahvesiyle meşhur.

5) Tchibo

İlk mağazasını 1955 senesinde Almanya’nın Hamburg kentinde açtı Tchibo. Kısa zamanda ülkenin en çok tercih edilen kahve markası haline geldi. Ülkemizde 13 şehirde 56 mağazasıyla yoluna devam etmekte. Ayrıca Alman disiplinin de getirdiği mükemmeliyetçilik anlayışıyla oldukça kaliteli bir hizmet verdiğini söyleyelim.

6) Gloria Jeans

Gloria Jean’s 1979 yılında Long Grove, Illinois olarak bilinen Chicago’nun kuzeyindeki küçük bir kasabada kurulmuştur. Günümüzde Avustralyalı yatırımcıların tüm haklarını satın almasıyla şirketin merkezi ülke değiştirmiştir. Sürekli olarak gelişip büyüyen Gloria Jean’s Coffees bugün Avustralya’da 420’nin üzerinde ve dünyanın 50 farklı ülkesinde 750’yi aşkın mağazaya sahiptir. Son olarak da KKTC’ye açtıkları mağazalarıyla ülkenin görünürlüğünü artırmayı hedeflemeleri dikkatleri üzerlerine çekmiştir.

7) Coffeemania

2009 yılında İzmir’de kurulan bu kahve zinciri günümüzde 5 farklı ülkede 66 şubesiyle yoluna devam ediyor. Ferah ve geniş mağaza tasarımıyla öne çıkan Coffeemania müşteri memnuniyeti konusunda önde gelen zincirler arasında yerini alıyor.

8) Dospresso

2011 yılında Antalya’da Türk-Amerikan ortaklığıyla kurulmuştur. Donut ve espressolarıyla ön plana çıkan bu marka, müşterilerine çalışabilecekleri konforlu ortamlar sunmasıyla popüler.

9) EspressoLab

Türkiye menşeili 3. dalga kahve zinciri olan EspressoLab, ilk mağazasını 2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde açmıştır. Aralık 2022 tarihi itibarıyla Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa'da toplam 130 mağazası bulunmaktadır. Geniş mağazaları ve ürün çeşitliliğiyle ön plana çıkmayı başarmıştır.

10) Colombia Coffee

İlk şubesini 2020'de Sakarya'da açarak farklı konsepti ve hizmet anlayışı ile kısa sürede beğenilen bir marka olan Colombia şu anda Ankara, Düzce, Amasya, Sakarya, Çorum, Sivas, Trabzon, Samsun, Kütahya, Eskişehir' de Coffee & Study ve Colombia Coffee markaları adı altında hizmet vermektedir.

Evet bizden bugünlük bu kadar, umarız ki kahvelerinizi yudumlarken sevdiklerinizle birlikte güzel vakitler geçirebileceğiniz deneyimlerinize bu mekanlarda yenilerini eklersiniz. Herkese şimdiden afiyet olsun, sağlıkla kalın…