Onur Ömer Düzgün

#onuromerinkaravani

Sevgili Çocuk Netflix kütüphanesinde yer alan ve çok izlenen bir mini dizi. Psikoloji-gerilim türündeki bu diziyi mercek altına yatırmaya ne dersiniz?

Sevgili Çocuk, Romy Hausmann tarafından kaleme alınan aynı isimli kitaptan uyarlanma. Diziyi izledikten sonra bunun farkına vardım. Bilseydim önce mutlaka kitabı okurdum. Çünkü gerçekten nefis bir konusu var.

Kim bu Lena?

Her şey ormanda koşan korku içinde koşan bir kadın ve bir çocuk ile başlıyor. Önce kadının ve çocuğun ormanda izole edilmiş bir kulübeden kaçtığını görüyoruz. Bu kadını ve çocuğu kovalayan kimdir? Küçük kız bir ansiklopedi gibi bilgili ve soğuk kanlı. Biz düşünürken anneye bir araba çarpıyor. Kadın ve çocuk ambulans ile hastaneye götürülüyor. Polis olayı soruşturmaya başlıyor. Dosya sisteme yüklenince farklı bir şehirdeki dedektif heyecan ile soluğu hastanede alıyor. Çünkü trafik kazasında yaralanan kadın yıllar önce aradığı Lena isimli genç kıza çok benzemektedir.

Kadın büyük bir travma yaşamıştır ve kazanın etkisi ile kendinde değildir. Dedektif sorularını sordukça kadının aradığı genç kız olmadığını anlar. Oysa kadın isminin Lena olduğunu iddia eder. Kadın neden böyle davranır? Sakladığı sır nedir? Çokbilmiş kız kimin kızıdır?

Aslında size çok daha fazla soru sorabilirim. Cevabını ise veremem. Çünkü sürpriz bozan olur. Size şunu söyleyebilirim. İzlerken asla sıkılmayacaksınız.

sevgili çocuk

Psikoloji ve Gerilim Orantısı

Sevgili Çocuk psikolojik-gerilim türünde bir dizi demiştik. Bazı dizilerde gerilim dozu yüksektir ama psikolojik boyutu azdır. Dizide bu oran mükemmel sağlanmış. Güneş görmeyen, oyun oynamadan mahrum kalan, doğru düzgün beslenmeyen çocukların inatla babalarını korumalarına ve sevmelerine anlam veremiyorsunuz. Jasmin'in kendi evinde bile eski hayatına devam etmesi sizi şaşırtırken ne yapmaya çalıştığını anlamlandıramıyorsunuz. "Acaba Stockholm Sendromu mu?" oldu diye kendinize soruyorsunuz. Lena'nın babasının ruh hali sizi üzerken düşündürüyor. Bir dede neden torunlarına farklı davranır? Çocukların babası hakkında fikirler üretip durmamız ise cabası.

Sevgili Çocuk oyuncu kadrosunda benim en beğendiğim isim bilmiş küçük kız Hannah rolündeki Naila Schubert oldu. Kendisini yaş aldıkça mutlaka farklı yapımlarda göreceğiz. Muazzam bir oyunculuk sergiliyor. Ayrıca dizide Kim Riedle, Julika Jenkins, Christian Beermann, Haley Louise Jones var.

Özetle Sevgili Çocuk bir solukta izlenip bitecek harika bir mini dizi ondan öncesi güzel bir roman. Seçim size kalmış.

Dizinin karavan puanı, 4.