Tuna Tanyolaç

TaNYoLi

Qatar GP' de daha Sprint yarışında sezonun şampiyonu belli oldu. Sprint sıralamalarından sonra başlangıç pozisyonları zaten Verstappen lehineydi. Perez'in yarış dışı kalması ile de Verstappen pozisyonundan bağımsız olarak şampiyon olmuş oldu. McLaren'in hızı zaten süregelen bir gerçekti. Sprint için ilk çizgiyi kapatmaları dışında; pazar yarışa 6 ve 10. sıradan başlayarak çifte podyum yapmaları alkışlanması gereken bir durumdu. Burada Mercedeslerin birbirini saf dışı etmeleri de bahsedilmeden geçilemez. Hamilton telsizde takım arkadaşım tarafından yarış dışı bırakıldım derken; biz aslında Russell'ın yeterli alanı olmadığını görmüştük. Daha sonra zaten Hamilton da durumu kabullenerek özür diledi. Alonso ise ilk turdan ikinci sıraya yükselerek umut vaat etse de hem kendi hatalarından hem de aracının performansından dolayı podyum dışında kaldı.

Pirelli'nin zaafları

Qatar GP' de zaten Cumartesi günü alışılmadık bir durumla karşılaştık. Sprint sıralamaları öncesi seans öncesi 10 dakikalık bir alıştırma seansı eklendi. Pistin lastik zorlayan yapısı ve zorlayıcı kerbleri bilenen bir durumdu. Seanslar öncesi kerbler yumuşatıldı ve zaten daha önce asfalt yenilenmişti. Bütün bunlara rağmen pazar yarış sırasında pit stop için 18 turluk bir maksimum limit geldiğini gördük. Herhangi bir hamurdan bağımsız bir limit. Haydi limit koydunuz yumuşak şu kadar tur, orta şu kadar, sert bu kadar diye koysalar daha mantıklı gelebilirdi. Yarışın 57 tur olduğunu göz önüne alırsak; nizami hareket eden bir takımın bile son 3 tur için bile pite gelerek 3 pit stop yapması gerekecekti. Belki 19 tur olarak belirlense nizami bir stratejiyle 2 stop yetebilirdi. Bu durumda 2005 ABD GP akıllara geldi ve farklı bir üreticiden lastik tedarik konusu alevlendi.

Sürücüler ve markalar sıralaması

Qatar GP sonrası sezonun tamamlanmasına 5 yarış kaldı. Ortada bir sürü puan varken; markalar ve sürücüler şampiyonunun belli olmasına rağmen iki ve üçüncü sıralar nasıl şekillenecek belli değil. Sürücülerde moral kaybeden Perez'in yeri bence sağlam değil. Hamilton ve Alonso yıl sonu podyumu için aday. Takımlarda ise Ferrari ikincilikte Mercedes' i zorlarken ivme kazanan McLaren dördüncü olabilir.