Onur Ömer Düzgün

#onuromerinkaravani

OMG 2 tüm babaların izlemesi gereken bir Bollywood filmi. Filme Netflix kütüphanesinde ulaşmak mümkün.

OMG 2 filminin çok basit bir konusu var. Kanti dini inançlarını aksatmadan yerine getiren Şaivit bir Hindu'dur. Hatta kendisi tapınakta çalışmaktadır. Yine bir gün çalışırken eşinden bir telefon gelir. Bu yüzden soluğu hastanede alır. Oğlu acil servise kaldırılmıştır. Kanti endişe ile doktor ile konuşur. Doktor endişelenecek bir şey olmadığını söyler. Kanti'nin oğlu Vivek içmemesi gereken bir ilacı içmiştir. Bu yüzden acil servise kaldırılmıştır. Bu ilaç ise cinsel gücü arttıran bir ilaç olan Hint yapımı Viagra'dır. Kanti'nin aklında "Benim çocuğum neden böyle bir ilaca ihtiyaç duyar?" sorusu yankılanırken okuldan çağrılır. Vivek'in uygunsuz bir videosu internete düşmüştür. Bu yüzden okuldan atılmıştır.

Shiva'dan Mesaj Var

Kanti'nin dünyası başına yıkılır. O andan sonra ne yapacağına karar veremez. En iyi çözüm ise bir süre şehir değiştirmeyi bulur. Ailesi ile tren beklerken Vivek'in başına talihsiz bir olay gelir. O an daha önce gördüğü bir yabancı ile karşılaşır. Yabancı ile konuşmasından sonra kaçmaktan vazgeçer. Kalıp oğlu için savaşacaktır. Önce kendisi oğlundan özür diler. Daha sonra onu bu duruma düşürenlerden özür diletmek için mücadeleye başlar.

İşte OMG 2 izlerken bir babanın toplum baskısı yüzünden oğlundan vazgeçme noktasına gelmesini sonra ise ona sıkı sıkıya sarılmasını izliyoruz. Ayrıca bunu yaparken insanların düşüncelerini de değiştiriyor.

OMG 2 çok güzel yerlere parmak basmış. Mesela Hindistan bağımsızlığını kazandıktan sonra eğitim sistemini değiştirmemiş. İngilizler senelerce onlara hükmetmiş. Hatta akıllarına özgürlük gelmesin diye bir logaritmik cetvel bile ezberletilmiş. Bağımsızlıklarını kazandıktan sonra da özlerine dönmeyi unutmuşlar. Oysa İngilizler onlardan öğrendiklerini kendi müfredatlarına yerleştirmişler.

OMG 2

Eğitimin Önemi

Başka bir husus ise cinsellik eğitiminin verilmediği, bu konunun tabu olarak görüldüğü toplumlarda cinsel suçların ve bozulmaların daha fazla olduğu. Kanti savunma yaparken bunu istatistikler ile mükemmel açıklıyor. Hindistan'da da bu oran bayağı yüksek. Bunu kendisini dinleyen herkesin yüzüne bir şamar gibi vuruyor.

OMG 2 izlerken bu konuda eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir başka açıdan fark ediyoruz. Özellikle çocuklarda iyi dokunuş, kötü dokunuş, özel bölge, mahremlik gibi konuların öğretilmesi gerektiğini anlıyoruz. Kısaca filmden çıkaracak ders çok.

Omg 2 oyuncu kadrosunda Bollywood'un önemli isimleri göze çarpıyor. Shiva'nın elçisi rolünde Akshay Kumar, Avukat Kamini rolünde Yami Gautam ve Kanti rolünde Pankaj Tripathi var.

OMG 2 izlerken zaman geliyor Vivek oluyor üzülüyoruz zaman geliyor Kanti olup ailemizi savunuyoruz. Son zamanlarda izlediğim en güzel filmdi. Mutlaka bakılacaklar listenize ekleyin.

Filmin karavan puanı, 4,5.