Sinema & TV

Netflix’te İzleyebileceğiniz 6 Tarihi Dizi


Tarihi dönem dizileri sevenler için Netflix’te bir çok içerik var. Ben özellikle "Rise Of Empires: Ottoman" gibi belgesel tarihi dizileri ayrı seviyorum. Çünkü bu dizilerde alanında uzman bilim insanları ve tarihçiler dizide geçen olaylara paralel olarak bilgiler veriyor. Böylece olayı ve koşulları dönem içinde değerlendirerek daha iyi anlamış oluyoruz. Bunun yanı sıra bazı tarihi diziler gerçeklerden beslenen kurgulardan oluşuyor. Şimdi ben size severek izlediğim dizilerden tavsiyelerde bulunacağım. Bakalım siz kaçını izlediniz?

Rise Of Empires: Ottoman

Netflix’in orijinal içeriklerinden biri olan bu dizi 2023 yılında 2. sezonuyla geri döndü. Nerdeyse 3 yıl süren bir bekleyişin ardından beklememize değen bir seri olduğu kesin.

Hatırlarsanız dizinin 1. sezonunda Fatih’in İstanbul’u  fetih serüveni vardı. Sonunu bilseniz de heyecan ve gerilimin 1 dakika bitmediği bir sezondu. 2. sezonda da fetih sonrası dönemini izlemeye devam ediyoruz. Kardeş gibi büyüyen Fatih Sultan Mehmed'in Vlad yani Eflak Voyvodası namı değer “ Kazıklı Voyvoda” ile savaşını izliyoruz. Kardeş gibi büyüyen 2 çocuğun bir savaş içindeyken birbirlerine karşı hamlelerini tahmin etmeye çalışmaları ve bu sırada kim kaçan kim kovalayan karar veremediğimiz bölümler peş peşe sıralanıyor. Gene 1. sezon gibi heyecan bir dakika düşmüyor. Senaryo üzerine iyi çalışıldığını söylesek yerinde olur. Fatih’i canlandıran Cem Yiğit Üzümoğlu’nun performansını çok başarılı bulduğumu da eklemeliyim. Mutlaka izleyin.

The Empress

Avusturya’nın asi ve güzelliği dillere destan imparotoriçesi Elisabeth namı değer Sisi’yi anlatan dizi 2 sezondan oluşuyor. Bu arada başrol oyuncusu Sisi’yi canlandıran "Devrim Lingnau" bir Türk kızı! Ve rolüne çok yakışmış. Dizide Avusturya İmparatoru genç Franz annesinin zoruyla evlenmek üzere teyzesinin kızlarıyla buluşturulur. Bu buluşmada amaç Helena ve Franz'ın birbirlerini sevmelerini sağlamaktır. Fakat tahmin edilemeyen bir şey olur ve Franz Helena’yı değil evlilikten ve imparatoriçelikten bihaber şiir yazıp at binen Sisi’yi beğenir ve ona evlenme teklifi eder. Savaşın gölgesinde başlayan bu evlilikte halkın yoksulluğu Sisi'yi çok üzer ve buna kendince çözümler bulmaya çalışır. Fakat kraliyet kurallarına uymak pek de kolay değildir... Söylemeden geçmeyeyim dizide dönemin ruhunu yansıtan saray süslemeleri ve kıyafetler oldukça göz kamaştırıcı. Ayrıca Almancasını geliştirmek isteyenler için de uygun bir dizi.

Roman Empire

Roma İmparatorluğu'nun 3 hükümdarını anlatan 3 sezondan oluşan orijinal Netflix dizisi. Sırasıyla Komodus, Jül Sezar ve Caligula'nın şiddet dolu saltanatlarını izliyoruz. Roma’nın unutulmaz hakimi Sezar'ın olduğu sezon bana göre en iyisiydi. Kendini adeta Tanrı ilan edişini ve Mısır’ın efsanevi kraliçesi Cleopatra ile yaşadığı aşkı izliyoruz. Dönemin kültürel, askeri ve siyasi yapısını anlamamızı sağlaması ve alanında uzman tarihçilerden bilgilere yer vermesi diziyi daha da kıymetli hale getiriyor.

The Last Czars

Rusya’nın son Çarı II. Nikolay'ın tahta çıkmasıyla başlayan dizide gerilim ve heyecan hiç bitmiyor. Dizide kraliyet ailesine dini rehberlik eden Rus keşiş Rasputin de yer alıyor. Dalga dalga yayılan Rus halkının ayaklanması, Rusya'nın 1. Dünya Savaşı'na katılması, devrimler ve Nikolay'ın tahttan çekilmeye zorlanması ile ailesiyle birlikte onları bekleyen hazin son başarılı bir şekilde işlenmiş. Çalkantılı tarihi olaylara meraklıysanız bu dizi tam size göre.

Bridgerton

Tamamen kurgu olan ve Netflix’in vurgulamadan bıkmadığı tüm hassasiyetleri barındıran Julia Quinn'in aynı adlı kitabından uyarlanan bir dönem dizisi. Dizi 19. yüzyılda görmemizin imkansız olduğu siyahi soylu sınıfların bulunduğu hatta İngiltere kraliçesinin de bir siyahi olduğu Londra şehrinde geçiyor. Her yerin rengarenk çiçeklerle bezeli, güzel kadın ve erkeklerin olduğu, herkesin şık kıyafetler giydiği adeta bir masal dünyası. Hal böyle olunca dizi şimdiye kadar 82 milyondan fazla kişinin izlediği bir yapım oldu. Sosyetik Bridgerton ailesinin etrafında dönen olaylar; rekabetçi evlenme sezonu için kadınların şıklık yarışına girdiği, dedikoduların bitmediği 2 sezon geride kaldı bile. 3. sezon da yolda. Kıyafetler, balolar, süslemeler çok sıra dışı ve büyüleyici. Çoğu kişi bu diziyi vadettiği görsel şölen için izliyor desek yanlış olmaz.

The Crown

Biraz daha günümüze yaklaşalım ve neredeyse bir asır süren II. Elizabeth dönemini anlatan diziye geçelim. The Crown kraliçenin tahta çıkışından başlayarak saltanatı boyunca yaşananlara ve kraliyet ailesinin yaşamına ışık tutuyor. Nasıl bir yaşam sürdükleri, nasıl bir yerde yaşadıkları, birbirleriyle ilişkileri ve devlet meselelerindeki yerleri dizide oldukça ayrıntılı işleniyor. Ek olarak dünyaca tanınan ve çok sevilen Diana'nın talihsiz yaşamına da dizide yer veriliyor. Dizi kurgu olarak görünse de tabii gerçek olaylardan esinlenerek oluşturulmuş. Artık tavsiyelerimi sonlandırırken dizinin sayısız ödül aldığını da eklemeliyim.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum