Sinema & TV

Lockwood&Co İncelemesi: Yeni Nesil Hayalet Avcıları


Onur Ömer Düzgün 18 Mart 10:12

Netflix'in yeni fantastik komedi dizisi Lockwood&Co büyük beğeni topladı. Doğaüstü güçlerin hakim olduğu bu eğlenceli dizi ülkemizde ilk ona girmiş durumda.

Dizinin konusu

Lockwood&Co bir kitap uyarlaması. Dizide Jonathan Stroud'un serisinin ilk iki kitabına bağlı olayları izliyoruz. Olaylar kasvetli Londra havasında geçiyor. Problem denen olay sonrası dünyayı hayaletler basmış. Hayaletler kendilerine bir kaynak bulup dünyada insanları rahatsız ediyorlar. Hatta insanlara dokunduğu zaman onları öldürüyorlar. Hayaletler ile başa çıkabilen, özel güçlere sahip insanlar da var. Bu kişiler doğuştan getirdikleri yetenekler ve aldıkları eğitim ile hayalet avcısı olurlar.

Londra'da hayalet avcılığı için büyük şirketlerin arasında yeni kurulmuş bir tanesi vardır. Psişik güçleri olan hayalet avcısı adayı Lucy'nin Lockwood&Co da işe başlaması ile hikayemiz başlıyor. Lockwood&Co, ailesinden kalan evde yaşayan Anthony Lockwood ve arkadaşı Karim'den oluşan kendi halinde, küçük bir şirkettir. Lucy'nin de ekibe katılması ile işler açılmaya başlar.

Dizinin ilk sezonunda hayaletleri ne yok eder, neler uzak tutar, kaç türlü hayalet vardır gibi soruların cevabını aldık. Bunun haricinde gizemli cinayetler çözüldü. Eğlenceli bir sekiz bölüm ile sezonu tamamladık.

Lockwood&Co

İkinci sezon bizleri neler bekliyor?

Gelecek sezon için de büyük beklentilere girdik. Mesela problem denen olay nasıl meydana geldi de hayaletler dünyaya musallat oldu? Özel güçlere sahip bireylerin bu yeteneklerinin kaynağı ne? Benim merak ettiğim konu ise o kapının ardında ne var?

Lockwood&Co görsel olarak gayet başarılı. Kasvetli Londra için güzel bir renk paleti seçilmiş. Ayrıca efektler tam yerinde ve dozajında. Benim esas üzerinde durmak istediğim nokta ise dizinin jenerik müziği. Uzun zaman sonra bir jenerik müziği bu kadar çok beğendim.

Lucy Carlyle rolünde Ruby Stokes'u görüyoruz. Bridgerton izleyenlerin aşina olacağı oyuncu annesi tarafından hor görülen, en yakın arkadaşının kaybı sonrası mutluluğu uzaklarda arayan bir genç kızın psikolojini bize hissettiriyor. Cameron Chapman'ı da Anthony Lockwood karakterine hayat veriyor. Onu da geçmişi sırlarla gizli, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir genç olarak görüyoruz. Ekibin bir diğer üyesi olan Karim'i Ali Hadji-Heshmati oynuyor. Her ekipte rastlanan bilgili, kitap kurdu olan bireylerin buhranlarına o da sahip. Ayrıca Morven Christie ve Ivanno Jeremiah da Lockwood&Co izlerken gördüğümüz tanıdık yüzler.

Hayalet avcıları dediğimiz zaman aklımıza hemen sinema tarihine damga vuran Ghostbusters geldi değil mi? Kimin aklına gelmez ki? Ben de konuya bakınca "acaba benzerlik var mı?" diye merak etmiştim. Neredeyse hiç benzerlik yok. Hayaletlerin bıraktığı plazmalar jelimsi yapıda değil küle benziyor. Sonra hayaletleri yakalamak için de ışın yerine tuz, gümüş ve demir kullanılıyor. Mesela müzikler bile farklı duyguda. Birisi eğlenceli diğeri gizemli. Bu nedenlerden dolayı farklı bir atmosfere sahip. Daha dazla merak uyandırıyor. Ayrıca Ghostbusters demişken; Afterlife filminin devamının geleceği müjdelenmiş.

Özetle Ghostbusters seviyorsanız, fantastik dünyalar ilginizi çekiyorsa; Lockwood&Co tam size göre. Listenize ekleyin.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/v2mqe-7oztw
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum