Gezi & Seyahat

Gezi Yazısı: Tarihi Midyat Sokakları


Gap turunun en etkileyici noktalarından bir tanesi de Midyat. Efsunlu ruhuyla, sokaklarında yürürken, hele de kalabalık olmayan bir döneme denk gelmişseniz, kendinizi terkedilmiş bir şehre ışınlanmış hissetmeniz çok muhtemel. İnsanda muhteşem duygular uyandıran şehirlerden birisi bence Midyat. Hani bazı şehirlerden ayrılırken ‘mutlaka bir daha geleceğim’ diyerek ayrılırsınız ya, işte öyle bir yer. Otantik sokaklarında kaybolurken ‘ben neredeyim, hangi senedeyim?’ dedirten cinsten.

E doğal olarak da bir çok dizinin burada çekilmesi çok normal değil mi? "Daha mükemmel, doğal bir film platosu, dünya üzerinde yoktur" diye düşünüyorum. Bazılarını bilmesem de, bir çoğu popüler dizi ve filmler; Berivan, Aşk Bir Hayal, Aşka Sürgün, Hükümet Kadın, Sıla, Bir Bulut Olsam, Firar, Mem-ü Zin, Adını Kalbime Yazdım, Kadim Dostum, Hercai; burada çekilmişler.

Özellikle Sıla Konağı çok meşhur.

Midyat Devlet Konukevi

midyat sıla konağı

Sıla konağı olarak da biliniyor. Özellikle Sıla dizisi başta olmak üzere birçok diziye ev sahipliği yapmış ve ünü yayıldıkça birçok yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olmuş. Bu otantik, tarihi konağın terasına çıkıp muhteşem Midyat manzarasına doyabilirsiniz.

Midyat Mağaraları

midyat mağaraları

Merkezde bulunan Midyat mağaraları, bir mekanın içerisinde bulunuyor. Geçmiş yıllarda Süryanilerin yaşadığı mağaramsı evler de diyebiliriz. İçeriye girdiğinizde sizi çocuklar karşılayacak ve size rehberlik yapacaklar.

Mor Gabriel Manastırı

midyat mor gabriel manastırı

Midyat sokaklarında kaybolmakla meşgulken saatin farkına varamadığımız için maalesef uğrayamadığımız en eski Süryani manastırı. Ama siz mutlaka uğrayın. Benim bir daha gitme hevesinde olmamın nedenlerinden biri de bu manastıra gidememiş olmam. Bu yüzden bir gün yine Midyat'ta buluşacağız, sözüm söz! Midyat’ın 23 km dışında bulunan manastıra siz de mutlaka gitmelisiniz.

Gelüşke Hanı

Şehrin tarihini yansıtan bir handa durup yorgunluk kahvesi yudumlayabileceğiniz bir yer.

Cevat Paşa Camii

1925 yılında Cevat Paşa tarafından, kesme Midyat taşı kullanılarak yapılmış.

Beyazsu

Midyat’tan Mardine geçerken yolunuzu biraz uzatıp Beyazsu’da soluklanabilirsiniz. Ayaklarınızı buz gibi suya daldırıp doğanın keyfini çıkarabileceğiniz mükemmel bir yer. Bu nedenle özellikle de yaz aylarının cehennem sıcağında, cennet gibi gelecek.

Kafro’s Pizzeria

Bu da bonusumuz olsun. Midyat’ta dünyanın en güzel pizzasını yiyebileceğinizi söylesem? Midyat’ın biraz uzağında Kafro köyündeki bu mekana vaktiniz varsa mutlaka gidin. Yalnız pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Midyat’ta Telkari

telkari

Gümüş tel işleme sanatı olan ‘telkari’, geçmişi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan tümüyle el işçiliğiyle yapılan bir sanat. Midyat, telkârinin anavatanı diyebiliriz. Telkâri, alanındaki ustalar tarafından geçmişten günümüze kadar gelen, her motifin bir anlam barındırdığı, işlenme yöntemiyle de müthiş bir emeğin ürünü. Kendinize ya da yakınlarınıza Midyat hatırası olarak alabilirsiniz.

Ayrıca Gap turunun bir diğer noktası Şanlıurfa için buraya tıklayabilirsiniz!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum