Sinema & TV

Biyografik Film Modası ve En İyi Biyografik Filmler


Ceren Ceylan 18 Kasım 17:02

Hikayesi gerçek olan filmler, diziler ve kitaplar alıcı üzerinde neden çok daha fazla etki yaratır? Ya da hikayesi olan şarkılar neden daha çok tıklanma alır ve dillerde dolaşır? Son zamanlarda adeta moda haline gelen biyografik filmlerin bu sorulara tam yerinde bir cevap olacağı kesin!

Gerçekler, insanların duygularında daha keskin izler bırakır. Hele bir de bu gerçekleri izleme imkanı verilmesi, insana kaçırmaması gereken bir fırsat olarak gelir. Hikayenin acıklı olması da ne hikmetse duyguları daha çok okşar! Hatta bu duygular, vatan sevgisi ve kadın hakları gibi güncel olan duygulardan seçilir. Toplumun gerçek hikayelere olan bu zaafını da sinema dünyası böylelikle biyografik filmleri sunarak fırsata çevirir.

Bazı filmler, sinemadan çıktığınızda sanki dünyada değilmişsiniz de o sahnelerin içinde yaşıyormuşsunuz hissi verir. Bir de o film yaşamış ve ölmüş birinin hayatını anlatıyorsa, geçmiş olsun! Artık bir süre boyunca yemek yerken, yürürken, okurken, otobüste, evde, her yerde "Vay be arkadaş!" diye kendinizi başrol yerine koymaktan kaçamazsınız.

Filmden sonra bir süre hayat hikayesini izlediğiniz o ünlüyle beraber yaşayacaksınızdır. Hatta arkadaş masalarının konusu da belli artık. E tabi bir de hikayesini izlenen sanatçının da şarkıları artık tüm platformlarda patlamıştır. "Abi, bilemedik zamanında kıymetini bak, neler yaşamış ya!" veya "Ben onun yerinde olsam var ya.." diye başlayan cümlelerle biyografik filmin hakkını da vermiş olursunuz.

Özellikle 2016-2017 gibi başlayan biyografik film modası, günümüzde hala hızını kesmeden devam ediyor. Bir sene içinde birden fazla biyografik film konuşuluyor, reklamları yapılıyor, haberleri çıkıyor. Tabii bunca reklam ve haberden başrol de nasibini alıyor. Değmeyin biyografik film başrolünü kapan oyuncunun keyfine! Artık kariyer hayatının en parlak dönemini yaşıyor çünkü. Twitter'da gündemde oldukça uzun bir süre kalacak, hakkında övgü dolu tweetler atılacak hatta sanki o oynamamış da yaşayan kişi oymuş gibi tepkiler verilecek.

Modaya ayak uyduran en iyi 3 biyografik film

Bu modayı çok yerdim gibi durduysa biraz da övgüye geçelim. Gerçekten çok kaliteli hikayeler ve sahneler çıkaran, sinemada hop oturup hop kaldıran, duygular arasında hızlı geçiş yaptıran izlediğim en iyi 3 filmden de öneri vermeden geçemeyeceğim. Zira bu filmler, unuttuğunuz hislerinizi hatırlatacak.

Müslüm (2018) IMDb : 7,7

Başrolünü Timuçin Esen'in aldığı ve Zerrin Tekindor, Şahin Kendirci ve Taner Ölmez gibi isimlerin eşlik ettiği bu film, Müslüm Gürses'in hayatını anlatıyor. Müslüm'ün Şanlıurfa'da geçen çocukluğu, Adana'da şans eseri kavuştuğu şöhreti, ve peşinden milyonları sürükleyen hikayesi..

Müslüm, oldukça kaliteli bir yapımdı. Sahneleri, ışıkları, kostümleri, diyaloglarıyla ve özellikle müzikleriyle adeta ekrana film boyunca kitledi. Özellikle müzikleri diyorum çünkü Timuçin Esen'in kendi sesinden kaydedilen tüm Müslüm Gürses şarkılarının yorumu harikaydı. Sırf bunun için izlenebilecek bir film önerisi Müslüm. İşte favorim olan yorumu!

https://www.youtube.com/watch?v=bSwj3VRKY8M

Ayla (2017) IMDb : 8,4

1950 yılında Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırması ardından Türkiye Güney Kore'ye asker gönderir. Güney Kore'ye giden Türk askerler arasında bulunan Süleyman, savaş alanında annesi ve babası vefat etmiş küçük koreli bir kız çocuğu bulur. Kıza "Ayla" ismini verir ve bir yıldan fazla süre ona bakan Süleyman'la Ayla arasında baba-kız ilişkisi olur. Süleyman Türkiye'ye dönmek ve Ayla'yı geride bırakmak zorunda kalır. Ancak yıllar sonra tekrar buluşurlar.

Hikayesi böylesine etkileyici bu film, özellikle aile bağı duygularını öne çıkaran bir yapıt olmuş. Türkiye'ye döndükten sonra Süleyman'ın izlediği televizyonda bile Ayla'yı araması ve yıllarca aklından Ayla'yı bir an olsun çıkarmaması derinden etkiliyor. Süleyman'ı oynayan İsmail Hacıoğlu ise işinin hakkını veriyor. Ali Atay ise bu filmde aklımıza canlandırdığı karakterin ölüm sahnesiyle kazınıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=8PELOIYaEiw

Bergen (2022) IMDb : 8,0

Bergen ise izlediklerim arasında hiç şüphesiz en iyisiydi. Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran gibi tecrübeli isimlerin başrolü paylaştığı fillmde, hepimizin Bergen olarak bildiği Belgin'in hayatı anlatılıyor. Yaşadığı aşk, güvendiği adam ve hayatına mal olan sevdası...

Sevdiği adamın yüzünü kezzapla yakıp, sahnesinde bıçakla yaralamasına ve kariyer hayatına büyük bir darbe vurmasına rağmen her seferinde ayağa kalkıp güçlü bir kadın olduğunu gösteren Bergen'in akıl almaz hikayesini izliyoruz. Annesiyle arasında olan bağ ise hikayeye daha bir gerçeklik katıyor ve herkes bu hikayede kendinden birçok şey buluyor.

Farah Zeynep'in role çok yakıştığını ve Timuçin Esen gibi şarkıları harika yorumladığını da söylemeden geçemeyeceğim. İşte o performansı!

https://www.youtube.com/watch?v=6N9BLjT7HbI

BONUS : Barış Akarsu "Merhaba" (18 Kasım 2022'de Sinemalarda)

Biyografik film modasının yeni heyecanı olan Barış Akarsu "Merhaba" filmi dört gözle bekleniyor. Bodrum’da 2007’de geçirdiği bir trafik kazasında 28 yaşındayken yaşamını yitiren Anadolu Rock müzik sanatçısı Barış Akarsu’nun hayatını konu alan filmde Barış Akarsu'yu İsmail Ege Şaşmaz canlandırıyor.

Filmde Barış Akarsu'nun ölmeden yarım kalan şarkısı olan "Merhaba" da tamamlanıp paylaşılacak. Hatta Merhaba'nın tüm gelirleri Barış Akarsu'nun da vefatından önce yardım ettiği LÖSEV'e bağışlanacak.

İsmail Ege Şaşmaz da filmde Barış Akarsu'nun şarkılarını kendi yorumlıuyor. Barış Akarsu'nun sadece kariyer yaşamı değil, aşk hayatını da konu alıyor film. Şaşmaz'ın Akarsu'ya benzerliği de oldukça heyecanlandırıyor. Film incelemesi, sonraki yazılarda kargala sayfalarında olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=UywgASzTMS4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum