Sinema & TV

Bıçaklar Çekildi ve Bıçaklar Çekildi: Glass Onion İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 14 Ocak 11:10

Knives Out -yani Bıçaklar Çekildi- ilk filmi ile çok beğeni almıştı. Rian Johnson'un yazıp yönettiği filmin ilki ünlüler geçidi gibiydi. İkinci film de aynı tatta ve farklı ünlüleri kadrosuna katarak başarısını korudu.

Bıçaklar Çekildi ne kadar polisiye bir film gibi görünse de işleniş bakımından komedi filmi niteliğinde. Polisiye örüntüsüne baktığımız zaman ise Agatha Christie tadı var. İzlerken sırları çözüp bir katil arıyorsunuz. Elbette şüphelileri elemeniz gerekiyor. Tüm bunları yaparken de gülüyorsunuz. Bu yüzden filmlerin süreleri uzun olmasına rağmen sıkılmıyorsunuz.

Bıçaklar Çekildi filmlerinde beni mest eden bir diğer yön ise şarkı seçimleri ve şarkılara göndermeler. Zaten filmlerin isimleri de şarkılardan seçilme. Bıçaklar Çekildi Raiohead'in ikinci filmin ismi Glass Onion ise Beatles şarkısı.

Filmlerde Agatha Christie tadı var dedim. Bunda elbette Benoit Blanc karakterinin de etkisi çok büyük. Çünkü onun tavırlarına baktığımız zaman aklımıza Hercule Poirot geliyor. Kibarlığı, konuşma tarzı, olaylara bakış açışı tam bu yönde.

Bıçaklar Çekildi incelemesi

Harlan Thrombey meşhur bir polisiye yazarıdır. 85. yaş gününde odasına boğazı kesilmiş halde öldürülmüştür. Olayın aydınlanması için malikaneye iki polis memuru gelir. Kısa bir süre sonra ise kendisini kimin tuttuğunu bilmeyen Benoit Blanc gelir. Malikanede bulunan herkesi çapraz sorguya çekmeye başlarlar. Harlan Thrombey'in sahip olduğu servet, yakınları ile olan ilişkileri, gizli sırları ortaya çıktıkça dava düğüm olur. Entrika bir an eksik olmaz.

Film tüm bunları işlerken sosyal mesajlar vermekten de geri durmuyor. Örneğin yoğun bir şekilde göçmen sorununa gönderme var. Marta karakterinin kimse nereli olduğunu bilmiyor. Tek bildikleri ise Amerikalı olmadığı. Aynı şekilde Marta'nın annesinin oturma izni olmadığı için çektiği sorunlar da var.

Bıçaklar Çekildi oyuncu kadrosu ünlülerden oluşuyor. Başarılı dedektif Benoit Blanc karakteri olarak son Bond Daniel Craig'i görüyoruz. Harlan Thromley'in yeteneksiz aktör oğlu rolü ile de eski Captain America Chris Evans var. Harlan'ın bakıcısı, göçmen hemşire olarak da Ana da Armas görüyoruz. Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Christopher Plummer gördüğümüz diğer ünlü simalar.

Bıçaklar Çekildi: Cam Soğan

Serinin ikinci filminde kendilerine bozguncular denilen farklı insan profillerinden oluşan bir arkadaş grubu var. Miles Bron, grubun en zengini ve lideri. Her sene arkadaşlarını farklı oyunlar oynatmak için tatile götürüyor. Miles bu sefer arkadaşlarını adasına çağırıyor. Bu seferki oyunun adı "Miles'ı kim öldürdü?" Miles, her şeyi ince ayrıntısına kadar ayarlamıştır ama bir sorun vardır. Adaya Benoit Blanc da davet edilmiştir. Daha oyun başlar başlamaz Blanc davayı çözer. Grubun canı davaya çok sıkılmıştır ki istenmeyen bir olay meydana gelir. Gruptan birisi ansızın ölür. Tiyatroda veya sinemada "silah var ise mutlaka patlar" kuralı vardır. Daha sonra silah patlar ve başka bir kaza yaşanır. Şimdi ortaya çözülmesi gereken yeni bir dava çıkar ve bu bir oyun değildir.

Grup, Glass Onion isimli bir barda tanışmış. Miles bakıldığı zaman arkadaşlarına yardım ediyor ve onları çok seviyor. Oysa arkadaşlarına zarar veren bir tip. Bu yüzden diğer hepsinin Miles'ı öldürmek için bir nedeni var. Zaten dedektifimiz de ilk bunu söylüyor.

Foreshadowing uygulaması

Sinemada ve edebiyatta Foreshadowing denilen bir teknik vardır. Olacakları önceden okuyucuya veya izleyiciye hissettirir. Foreshadowing dilimize uyarlasak ima etme diyebiliriz. Mesela Esaretin Bedeli filminde Andy, Monte Cristo Kontu'nu okur. Diğer mahkumlardan birisi sorduğu zaman "başarılı bir kaçış hikayesi" diyerek filmin sonuna ipucu verir. Bir diğer örnek de Dövüş Kulübü. Sonuçta filmde de güzel bir portre ile gönderme var. Daha ilk sahneden filmin sonuna dair nasıl bir gönderme yapıldığını görüyoruz. Edward Norton patronu ile dövüş yaparken "bu bana Tyler ile ilk kavgamı hatırlattı" demişti.

İkinci film de ünlüler geçidi

Foreshadowing teriminden neden bahsettim? Çünkü filmde bir sahne var ki ben onu bu şekilde yormak istedim. Kısaca kadeh sahnesi diyelim izlemeyenler için. O kadar aleniydi ki bence film akışını bozdu. Foreshadowing de ima söz konusu. Asla seyirciye belli edilmez. Lakin ondan önce birkaç sahnede de bu yönteme başvuruyor.

Bir sahnede R.H.C.P.-Under The Bridge çalıyor ve "Tüm övgüyü Anthony ve Flea alıyor. Oysa grubun kalbi John." repliği geçiyor. Aslında zamanında John'un uyuşturucu madde sorunu yüzünden gruptan atılması dahi gündemdeymiş. Hatta bu yüzden bazı gitar sololarında, solonun önüne geçmek için Anthony de mırıldanmaya başlamış. Daha sonra seyirci bunu sever ve bu onlara has bir tarza döner. Bir davulcu olarak grubun kalbi Chad diyor ve köşeme geçiyorum.

Bıçaklar Çekildi Glass Onion ekibine bakacak olursa Benoit Blanc rolü ile yine Daniel Craig'i görüyoruz. Zengin dahi Miles rolü ile de Edward Norton'ı. Zamanın kapak kızı, eski model olarak Kate Hudson varken anlık olarak Ethan Hawke, Kareem Abdul-Jabbar, Natasha Lyonne'u bile görüyoruz.

Bıçaklar Çekildi Glass Onion filminde de sosyal sorunlar var. Pandemi zamanı çektiğimiz tüm sıkıntıyı hatırlıyoruz. Eve kapanmamız, birbirimiz ile temastan kaçınmamız, maske takmamız... Hepsi dün gibi.

Özetle; "farklı tarzlara açığım" diyorsanız, gizem çözerken gülmek istiyorsanız Bıçaklar Çekildi filmlerini mutlaka listenize ekleyin.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/aEdV1RoBU_0
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum