Bilim & Teknoloji

2023 Yılının En Heyecan Verici Teknoloji Trendleri Nedir?


Uğur İşçeviren 15 Mart 11:53

Teknoloji her yıl kendi trendlerini yaratıyor. İnsanların yönlendirdiği bir olgu olmaktan çok insanlığı peşine sürükleyen bir organizma gibi... Üstelik çok hızlı. Nitekim 2022 su gibi akıp geçti. Bu sene de hızından hiç vazgeçmeden insanlığa vereceği çok şey var. Bu yazıda 2023 yılının en heyecan verici teknoloji trendleri olacak.

Yapay zeka her yerde

2023'te yapay zeka organizasyonlarda gerçeğe dönüşecek. Kolay sürükle ve bırak arabirimleriyle kodsuz yapay zeka, herhangi bir işletmenin daha akıllı ürünler ve hizmetler oluşturmak için gücünden yararlanmasını sağlayacaktır.

Temassız, otonom alışveriş ve teslimat da 2023 için büyük bir trend olacak. Yapay zeka, tüketicilerin mal ve hizmetler için ödeme yapmasını ve bunları almasını kolaylaştıracak.

Yapay zeka aynı zamanda endüstrilerdeki her iş sürecindeki hemen hemen her işi artıracak. Daha fazla perakendeci, karmaşık envanter yönetimi süreçlerini yönetmek ve otomatize hale getirmek için yapay zekayı kullanacak. Bu nedenle çevrimiçi satın al arabaya teslim al, çevrimiçi satın al mağazadan teslim al gibi rahatlık trendleri ve çevrimiçi satın al mağazada iade standart hale gelecek. Bunun ilk örneklerini Amazon mağazalarında görmeye başladık bile.

Metaverse açılmaya başlıyor

Uzmanlar, meta evrenin 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 5 trilyon dolar ekleyeceğini söylüyor. 2023'ün önümüzdeki on yıl için meta evrenin yönünü belirleyen yıl olacağını tahmin ediyor.

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisi gelişmeye devam edecek. 2023'te birlikte konuşabileceğimiz, beyin fırtınası yapabileceğimiz ve birlikte yaratabileceğimiz dijital toplantı ortamlarına sahip olacağımızı tahmin ediyorum. Facebook ve Zuckerberg'in bu konudaki hevesi ortada. Özellikle Apple, VR çalışmalarına başladı ve ürün geldiğinde birçok firmanın bu adaptasyonu hızla artacaktır. Yine Microsoft ve Nvidia da, dijital projeler üzerinde işbirliği yapmak için halihazırda metaverse platformları geliştiriyor. Yani şirketler, eğitim ve katılım sağlamak için AR ve VR gibi metaverse teknolojilerini zaten kullanıyor. Bu eğilim teknoloji 2023 'te artacak.

Ayrıca yeni yılda daha gelişmiş avatar teknolojisi göreceğiz. Metaversedeki diğer kullanıcılarla etkileşim kurarken yansıttığımız varlık olan bir avatar, gerçek dünyada tam olarak göründüğümüz gibi görünebilir ve hareket yakalama, avatarlarımızın benzersiz vücut dilimizi ve hareketlerimizi benimsemesine bile olanak tanır.

İnternetin geleceği Web3.0

Şirketler daha merkezi olmayan ürün ve hizmetler ürettikçe Blockchain teknolojisi de 2023'te önemli ölçüde ilerleyecektir.

Örneğin, şu anda her şeyi bulutta saklıyoruz. Ancak veri depolamayı merkezileştirmezsek ve blockchain kullanarak şifrelersek, bilgilerimiz yalnızca daha güvenli olmakla kalmayacak. Aynı zamanda bunlara erişmek ve bunları analiz etmek için yenilikçi yollara sahip olacağız.

Değiştirilemez tokenler (NFT'ler) yeni yılda daha kullanışlı ve pratik hale gelecek. Örneğin, konserler için NFT biletleri potansiyel olarak size sahne arkası deneyimlerine ve hatıralara erişim sağlayacaktır. NFT'ler, satın aldığımız birçok dijital ürün ve hizmetle etkileşim kurmak için kullandığımız anahtarlar olabilir. Hatta diğer taraflarla imzaladığımız sözleşmeleri temsil etmesi bike mümkün.

Genetiği değiştirilmiş insan?..

Malzemeyi, bitkiyi hatta insanı düzenleyerek değiştirebileceğimiz bir dünyada yaşayacağız. Nanoteknoloji, suya dayanıklılık ve kendi kendini iyileştirme yetenekleri gibi tamamen yeni özelliklere sahip malzemeler yaratmamızı sağlayacak. Gen düzenleme, DNA mutasyonlarını düzeltmek, gıda alerjisi sorununu çözmek, mahsullerin sağlığını artıracak. Hatta göz ve saç rengi gibi insan özelliklerini düzenlemek için kullanılabilir.

2023'te gen düzenleme teknolojisinin bize DNA'yı değiştirerek "doğayı düzenleme" yeteneğimizi artırmak için hızlandığını göreceğiz.

Durdurulamaz güç: Kuantum teknolojisi

Şu anda, kuantum hesaplamayı geniş ölçekte geliştirmek için dünya çapında bir yarış var. Bilgiyi işlemenin ve depolamanın yeni yollarını yaratmak için atom altı parçacıkları kullanan kuantum... Bugün mevcut olan en hızlı işlemcilerden trilyon kat daha hızlı çalışabilen bilgisayarları bize getirmesi bekliyoruz.

Kuantum bilişimin potansiyel tehlikesi, mevcut şifreleme uygulamalarımızı işe yaramaz hale getirmesidir. Bu nedenle, kuantum bilişimi geliştiren herhangi bir ulus, diğer ulusların, büyük markaların ve daha fazlasının şifrelemesini kırabilir. ABD, İngiltere, Çin ve Rusya gibi ülkeler gelişmekte olan kuantum bilişim teknolojisine para akıtıyor. Bu, 2023'te dikkatle izlenmesi gereken bir trend. Ama hala yol çok uzun.

Daha temiz teknolojiler

Şu anda dünyanın en büyük sıkıntılarından biri, iklim kriziyle başa çıkabilmek için karbon emisyonlarımızı frenlemek. Teknoloji 2023 trendinde, sıfıra yakın sera gazı emisyonu üreten, temiz yanan yeni bir enerji kaynağı olan yeşil hidrojen yükselecek. Avrupa'nın iki büyük enerji şirketi olan Shell ve RWE, bu amaçla ilk büyük yeşil boru hattını oluşturuyor.

Merkezi olmayan elektrik şebekelerinin geliştirilmesinde de ilerleme göreceğiz. Bu modeli kullanan dağıtılmış enerji üretimi, topluluklarda veya bireysel evlerde bulunan küçük güç jeneratörleri ve depolarından oluşan bir sistem sağlar; böylece ana şebeke mevcut olmasa bile güç sağlayabilirler. Şu anda, enerji sistemimize büyük ölçüde büyük gaz ve enerji şirketleri hakimdir. Ancak merkezi olmayan enerji girişimleri, karbon emisyonlarını azaltırken dünya çapında gücü demokratikleştirme potansiyeline sahiptir. Yani merkeziyetsizlik her yerde yükseliyor.

İnsansı robotlar mümkün mü?

2023'te robotlar, görünüm ve yetenek açısından insanlara daha çok benzeyecek. Bu tür robotlar, gerçek dünyada basit hizmet görevlileri olarak kullanılacaktır. Ayrıca üretim ve lojistikte insanlarla birlikte çalıştıkları için depolarda ve fabrikalarda karmaşık görevleri yerine getirecekler.

Elon Musk, evlerimizde çalışacak insan benzeri bir robot yaratmak için çok çalışıyor. Eylül 2022'deki Tesla AI Günü'nde iki Optimus insansı robot prototipini ortaya çıkardı. Hatta şirketin önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde sipariş almaya hazır olacağını söyledi. Robot, eşyaları kaldırmak ve bitkileri sulamak gibi basit görevleri yerine getirebilir. Bu nedenle, yakında evde yardımcı olan "robot uşaklarımız" olacak muhtemelen. Benim tercihim Irona...

Otonom lojistik faaliyetler

İş dünyası liderleri, özellikle teslimat ve lojistik alanlarında otonom sistemler oluşturma konusunda ilerleme kaydetmeye devam edecek. Birçok fabrika ve depo şimdiden kısmen veya tamamen özerk hale geldi.

2023'te daha fazla sürücüsüz kamyon ve geminin yanı sıra teslimat robotları göreceğiz. Daha fazla depo ve fabrika otonom teknolojiyi uygulayacak. Cyber Trcuk ve Tesla semi akla ilk gelenler olsa da henüz çok yol kat edememiş olması, Ocado gibi girişimlerin öne çıkmasına yol açtı. Bir İngiliz çevrimiçi süpermarketi olan Ocado, yiyecekleri ayırmak, kaldırmak ve taşımak için yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş depolarında binlerce otonom robot kullanıyor. Ocado şirketi şimdi başarılı depolarının arkasındaki otonom teknolojiyi diğer market perakendecilerine yayıyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum